Watermeter en waterleidingen winterklaar maken

19 november 2025

Vóór het begin van de winter wordt het water op het Vlijpark door vrijwilligers afgesloten. Deze maatregel treffen we om te voorkomen dat de waterleidingen naar en in de individuele tuinhuisjes bevriezen. Op het mededelingenbord en op de website worden de data van afsluiten en van aansluiten bekend gemaakt.

Om tijdens de wintermaanden toch in je huisje een kopje koffie of thee te kunnen zetten kan van huis water mee worden gebracht. Het is niet mogelijk om in de toiletruimte van de kantine (die met een sleutel van buitenaf te openen was) water te halen.

Alleen het afsluiten van het water is niet voldoende om schade en ongemak te voorkomen. Je dient zelf ook maatregelen te treffen om schade door bevriezing te voorkomen. Hier lees je hoe je dit kunt doen. Let op: Op een aantal tuinen is in april van dit jaar een nieuwe watermeter geplaatst in verband met verouderde keerkleppen. Deze nieuwe watermeters mogen NIET verwijderd worden. Onderaan dit bericht staat hoe je deze meters kunt beschermen. Mocht je niet weten of je een nieuwe watermeter hebt, mail dan even naar info@vlijpark.nl en we kijken het na.

Waterleidingen en toilet

  • Sluit de watertoevoer af door de hoofdkraan in de watermeterput op je tuin dicht te draaien.
  • Open het aftapkraantje bij de watermeter. Hierdoor stroomt het water uit de leidingen van je huisje. Sluit daarna het aftapkraantje. Heb je geen aftapkraantje? Zet dan alle kranen open en wacht tot er geen water meer uitkomt. Blaas daarna vanuit de hoogst hangende kraan de waterleiding zoveel mogelijk leeg.
  • Eventueel kun je ook de leidingen nog eens extra doorblazen om het laatste restje water te verwijderen. (vergeet ook de buitenkraan niet).
  • Ook kun je de leidingen isoleren als je er niet zeker van bent of al het water daadwerkelijk uit de leidingen is gelopen.
  • Spoel het toilet door waardoor het reservoir/de spoelbak leeg is.
  • Om bevriezing van het water in de toiletpot te voorkomen, schep je de toiletpot leeg (bijv met een wegwerpbekertje) en stop deze daarna vol met kranten of oude handdoeken. Gebruik geen normale antivries (thyleenglycol) want dit is voor het milieu zeer schadelijk.
  • Heb je een geiser? Dek deze dan goed af met isolatiemateriaal zodat hij niet kapot vriest.

De watermeterput

Net zo belangrijk is het voorkomen dat de watermeter in de put gaat bevriezen. Let wel: indien een watermeter kapot vriest, dien je zelf een nieuwe meter aan te schaffen. Dat is een kostbare zaak. Het is dus van belang dat deze instructies opgevolgd worden.

  • Verwijder zoveel mogelijk water uit de watermeterput.
  • Wikkel de nieuwe watermeter goed in met bolletjesplastic en leg er een oude deken of een verhuisdeken overheen.
  • Vul de watermeterput met stro of andere isolerende materialen.
  • Dek de deksel af met een zeil waarop een laag aarde, compost of een zak potgrond kan worden aangebracht.
  • Een oude watermeter kun je op dezelfde manier beschermen tegen de vorst. Het is ook mogelijk deze watermeter te verwijderen en op een vorstvrije plaats te bewaren. Wees wel heel voorzichtig met het losmaken!